Tichá expozice

Určitě nastala situace, kdy jste potřebovali ztišit zvuk závěrky u vaší zrcadlovky. K tomuto účelu slouží funkce „tichá expozice“, zpravidla dostupná z nabídce menu. Jak tato funkce funguje se vám pokusíme popsat v našem článku.

Sleeping baby girl
© Photographer: Bb_doll | Agency: Dreamstime.com

Digitální jednooké zrcadlovky provádějí při expozici snímku sérii elektromechanických operací. Nejprve se sklopí zrcadlo do horní polohy a poté se otevře závěrka a uvolní přístup světla k obrazovému snímači. Po expozici snímku se zrcadlo ihned sklopí dolů a fotoaparát je připraven k expozici dalšího snímku.

Tyto operace však vykonávají nepřeslechnutelný zvuk, který může v některých situacích rušit. Pokud tedy fotografujete na přednáškách, v divadle, či spící dítě je vhodné hluk přístroje maximálně potlačit. Pro tento účel bývá ve fotoaparátech přístupná funkce Tiché expozice.

Režim Tichá expozice snižuje úroveň hluku vydávaného fotoaparátem. V tomto režimu dojde při stisknutí tlačítka spouště ke zdvihnutí zrcadla a spuštění závěrky, zrcadlo se však sklopí zpět až po uvolnění tlačítka spouště. Fotograf tak může sám zvolit okamžik sklopení zrcadla zpět do spodní polohy. V tomto režimu je také deaktivováno pípnutí vydávané fotoaparátem po zaostření na objekt, a to i v případě jeho aktivace v menu nastavení fotoaparátu.

Tags: 
Facebook