DreamsTime - registrace a úvod do služby

Pro všechny přinášíme podrobný návod, jak udělat první krůčky vstříc spolupráci a výdělku s fotobankou dreamstime a současně i s jejím českým referentem imagio.

První krok, který musíme udělat, je registrace na stránkách DreamsTime. Pokud dosud registrováni nejste, klikněte na níže uvedený odkaz a na webu dreamstime klikněte na „REGISTER FOR FREE“.

registrace: dreamstime.com >>

Na další stránce vyplňte uživatelské jméno, pod kterým se chcete registrovat, do pole „Desired login“, dále své heslo do pole „Password“ a svou e-mailovou adresu do pole „Email address“. Do čtvrtého pole opište číslice z rámečku pod ním. Jelikož budete chtít prodávat své fotografie, společnost Dreamstime potřebuje znát Vaše kontaktní údaje. Zaškrtněte tedy položku „Fill in all account information“, čímž se registrační formulář rozšíří o další pole. Také je potřeba zaškrtnout souhlas s obchodními podmínkami (I agree with the terms and conditions).

Ve formuláři dále vyplňte údaje a na konci klikněte na tlačítko „Submit“.

Gratulujeme, tím je Vaše registrace hotová.

Co udělat po registraci ??

Na další stránce máte možnost zakoupit kredity pro nákup fotografií, ale my si ukážeme, jak začít nahrávat fotografie a vydělávat peníze.

Všechny důležité informace a funkce naleznete pod tlačítkem „Management Area“:

Management Area

Své fotografie můžete do fotobanky nahrát dvěma způsoby:

  • pomocí FTP (doporučený způsob, hlavně pro možnost nahrát více fotografií najednou)
  • pomocí formuláře v sekci „Upload Images“ – nahrávání každé fotografie zvlášť

Pro nahrání fotografií pomocí FTP musíte nejdříve tuto možnost aktivovat v sekci „FTP upload“. Jednoduše klikněte na tlačítko „Activate FTP“. Vpravo naleznete údaje potřebné k připojení k FTP účtu. K tomu budete potřebovat nějakého FTP klienta, například program Filezilla, který stáhnete zdarma zde: http://www.slunecnice.cz/sw/filezilla/.


Po nainstalování a spuštění FTP klienta klikněte na ikonu „Otevřít správce míst

a pak na tlačítko „Nové místo“. Zadejte název účtu, třeba „Dreamstime“ a vedle do kolonky „Hostitel“ vyplňte „upload.dreamstime.com“. Port nechte prázdný, způsob přihlašování změňte na „Normální“ a níže zadejte své přihlašovací údaje. Pozor, do kolonky „Uživatelské jméno“ musíte zadat Vaše ID číslo, které najdete na stránkách dreamstime v sekci „FTP Upload“. Heslo zadejte stejné, jako používáte pro přihlášení na stránky dreamstime.

Nyní klikněte na tlačítko „Spojit“ a připojíte se ke svému účtu.

V levém okně „Místní složka“ nalistujte na svém pevném disku fotografie, které chcete nahrát na Dreamstime, označte je a jednoduše je myší přetáhněte do pravého okna „Vzdálená složka“. Tím se soubory začnou automaticky nahrávat na server. Po skončení přenosu můžete FTP klienta zavřít a vrátit se na stránky Dreamstime pro zpracování nahraných fotografií.

V Management Area najdete své nahrané snímky pod ikonou „Unfinished Files“. Unfinished Files

Zobrazí se Vám seznam nahraných fotografií, klikněte na tlačítko „Continue“ u prvního snímku.

Unfinished Files

Tip: Doporučujeme popisovat snímky ještě před nahráním na dreamstime.com. To je možné udělat pomocí různých programů, které podporují IPTC (např. Zoner, Photoshop, ACDSee). Při hromadném nahrávání na dreamstime.com se pak popis a klíčová slova automaticky nahrají z fotky a předvyplní do daných polí. Stačí pak jen vybrat kategorie.

Na další stránce svoji fotografii popíšete a vyberete vhodné kategorie a klíčová slova. Pozor, popis i klíčová slova zadávejte pouze v Anglickém jazyce. Vyplňte a zaškrtněte pole označená v obrázku. Do popisu obrázku je nutné vyplnit alespoň 5 slov, klíčových slov musíte zadat minimálně 10. Pokud si nevíte rady, zkuste si vyhledat podobný obrázek a podívat se na klíčová slova u něj. Kategorii vyberte minimálně jednu, avšak čím více, tím lépe.

Popis

Ve spodní části vybíráte, v jakých licencích bude svůj snímek nabízet. Doporučujeme zaškrtnout všechny rozšířené licence. Při prodeji v těchto licencích obdržíte mnohem vyšší částku, než za standardní prodej v licenci Royalty Free.

Zde je vysvětlení jednotlivých políček:
První je exkluzivita – snímky označené jako exkluzivní pro Dreamstime nesmíte nabízet k prodeji na jiných fotobankách, za to získáte vyšší zisky z prodeje (60 % + 20 centů za nahrání). U-EL (Unlimited Seats) - znamená, že obrázek může používat libovolný počet zaměstnanců firmy, která jej koupila
I-EL (Increase Max. Copies) - zvyšuje limit počtu výtisků snímku na 2 500 000 kopií W-EL (Web Usage) - umožňuje použití snímku na webových produktech určených k dalšímu prodeji (např. webových šablonách, pohlednicích a wallpaperech)
P-EL (Print Usage) - umožňuje použití snímku na tištěných produktech určených k dalšímu prodeji (např. tričkách, pohlednicích, kalendářích)
SR-EL (Sell the Rights) - prodej snímku včetně práv – pokud snímek někdo koupí, Dreamstime jej vymaže ze své databáze a autor musí (ručí za to) do tří dnů zrušit veškerý jeho další prodej na případných dalších serverech (snímek lze takto prodat pouze jednou).

Na konec klikněte dole na tlačítko „Submit“.

Tím je Váš snímek přijat k posouzení editory společnosti Dreamstime a na další stránce se Vám zobrazí odhad času, za který bude snímek posouzen.

Máte-li další snímky ke zpracování, klikněte na tlačítko „Continue“, jinak se můžete vrátit na stránku „Management Area“. Fotografie, které čekají na schválení, se Vám zobrazují pod ikonou „Pending Files“.

Pending Files

Tam si můžete průběžně kontrolovat, kolik ještě zbývá času k posouzení a schválení či zamítnutí obrázku. V případě schválení se Váš obrázek zobrazí pod ikonou „Online Files“. V případě zamítnutí se snímek přesune pod ikonu „Refused Files“, kde najdete i důvod zamítnutí a možnost snímek znovu nahrát (po opravení příčiny zamítnutí).


Odměna a platby
Při prodeji Vašich snímků ve fotobance Dreamstime (a zároveň imagio.cz) se Vám vydělané peníze připisují na Váš účet ihned po každém zakoupení Vašeho obrázku. Výše Vaší odměny je 50 % z částky, za kterou se snímek prodal. V případě nejmenší verze snímku dostanete 0,5 USD, za největší verzi dostanete 3 USD. Bude-li se Váš snímek prodávat dobře, postoupí do vyšší úrovně a bude se nabízet za vyšší částku. Tím pádem i Vaše odměna bude vyšší. Kompletní tabulku odměn naleznete zde.

O výplatu můžete zažádat, jakmile na Vašem účtu dosáhnete zůstatku alespoň 100 USD. Máte pak 3 možnosti, jak peníze dostat:
Facebook