První digitální fotoaparát

Máte představu, jak vypadal vůbec první "digitál" na světě? Kolik vážil a jaké měl rozlišení? Myslíme si, že malý ohled do historie neuškodí a navíc pokud někdy nadáváte na svůj foťák, že je starý, má malé rozlišení, tak Vám to možné vlije trochu optimismu do žil.

Praotce digitálních fotoaparátů sestrojil v roce 1975 Steven Sasson, inženýr čerstvě zaměstnaný ve firmě Kodak. Steven díky své výzkumnické kreativitě sestrojil první prototyp digitálního fotoaparátu s pracovním označením „Vintage 1975“, který se opíral o jednotku CCD zařízení („Charge Coupled Device“, jakéhosi předchůdce dnešních CCD digitálních snímačů. Snímač zařízení měl miniaturní rozlišení 0,01 Mpix (10 000 pixelů) a zachycoval digitálně obraz pouze v černobílé škále. Přístroj byl schopen snímat rychlostí 1 snímku za 23 sekund. Fotografie se ukládaly na kazetu, ne nepodobnou běžným audiokazetám, které se používaly v dané době. Pořízené snímky byly zobrazovány skrze standardní televizor (Sony). Váha fotoaparátu byla cca 3,6 kg a napájení bylo obstaráváno 16 Nikl-Cadmiovými bateriemi.
Jak jste si asi spočítali, jedná se o vynález starý 34 let a předpokládám, že u většiny z vás vzbudil svými vlastnostmi úsměv na rtech. S pokračujícím technickým vývojem se možná za dalších 30 let budeme smát i našim současným digi mazlíčkům.
Facebook