Konvektory: výhody a nevýhody

Konvektor (telekonvektor) je doplněk k objektivu, který se vkládá se mezi tělo fotoaparátu a objektiv a násobí tak ohniskovou vzdálenost.

Konvektor je ozvačen číslem (1.4x, 2x a 3x),které značí koeficient násobení ohniska. v praxi to znamená, že pokud před objektiv s ohniskovou vzdáleností 100mm nasadíte telekonvektor 2x, máte hned objektiv o ohnisku 200mm. Z uvedeného vyplívá, že se používají na objetivy s větším ohniskem, jelikož u širokoúhlých použití ztrácí smysl.

Camera lenses
© Photographer: Tupungato | Agency: Dreamstime.com
Ač první odstavec budí dojem, že se jedná o úžasné zařízení se kterým můžete ušetřit za nové objektivy, praxe je bohužel odlišná. Obrovskou nevýhodou telekonvektorů je celkem rapidní snížení světlosti objektivu. Při použití na objektivu např. 200mm se světelností f/2,8 se tak s 2x konvertorem sice stane 400mm objektiv, ale se světelností f/5,6! nedostatek světla má vliv jak expozici, tak i na autofocus.

Mezi další nevýhody patří částečné snížení kvality kresby objektivu a problém s kompatibilitou, jelikož konvektory elektroniku pro transformaci signálů z těla fotoaparátu do objektivu.

Víše popsané nasvědčuje tomu, že se použití telekonvektorů nedoporučuje a u profesionálních fotografů je ve výbavě nenajdete. Na druhou stranu pro amatéra za dobrých světelných podmínek může být konvektor užitečný nástroj k prodloužení ohniskové vzdálenosti.

Facebook