Fotografické příslušenství na cesty II.

Tento díl se pokusí rozebrat problematiku neméně důležitou, a tou je udržení fotoaparátu v aktivním stavu. Na klasické dovolené, kdy každou noc trávíme v hotelu je situace prakticky stejná jako doma. Každou noc můžeme fotoaparát pohodlně nabíjet, ale co dělat když taková možnost není…

Tužkové AA baterie a akumulátory


Rechargeable batteries and charger
© Photographer: Broker | Agency: Dreamstime.com

Běžné a dostupné napájení v každém druhém obchodě. Problém však je, že klasické alkalické baterie nevydrží mnoho. Takže jsme nuceni sáhnout po velkokapacitních Ni-MH akumulátorech, které v současnosti běžně dosahují kapacit 2 500 mAh. 4 baterie lze pořídit za cca 500,- Kč. Není tedy problém pořídit si více sad. K dostání jsou i kompletní sady baterií s nabíječkou. Pokud máme s sebou více sad, je dobré si tyto sady označit a baterie jedné sady společně nabíjet i vybíjet.

Pečlivou pozornost je nutné věnovat i nabíječkám, protože doba nabití se může velmi zásadně lišit z řádů hodin až do řádů desítek minut. Můžeme pořídit nabíječky, které doplní energii 4 bateriím za 8 hodin, ale i takové, které to zvládnou za 30 minut. Je to díky většímu napětí a tím pádem i většímu proudu, což samozřejmě způsobuje citelné zahřívání nabíjených baterií i akumulátoru. Proto je důležité nabíjet akumulátory na místě, kde je umožněna volná cirkulace vzduchu a rozhodně nabíječku ničím nezakrývat.

Lithium Iontové akumulátory

V případě, že hodláme cestovat s fotoaparátem, který používá speciální Li-Ion akumulátor doporučujeme zakoupit před cestou minimálně jeden náhradní, protože šance, že na cestách se vám podaří sehnat ten správný je malá. V principu jsou všechny stejné, ale liší se počtem konektorů, velikostí a také výstupním napětím. Proto existují desítky různých typů Li-Ion akumulátorů nejen pro různé značky fotoaparátů, ale také pro různé modely jedné značky. S tím také souvisí to, že každý typ akumulátoru musí mít k sobě kompatibilní nabíječku. Ceny se liší dle velikosti, kapacity apod. Na trhu jsou jak značkové, tedy přímo od výrobce daného typu fotoaparátu, tak i výrobky jiných firem. Lze například zmínit Hama, GP apod., které pořídíte za výrazně nižší ceny. Obecně lze říci, že speciální Li-Ion akumulátory mají kratší nabíjecí dobu a vydrží delší dobu.

Battery Packy

Nebo-li energy packy apod., jsou externí akumulátory, které suplují síťové adaptéry. Dosahují kapacit i 4 000 mAh a mají nastavitelné výstupní napětí, zpravidla mezi 1,5V a 12V. Za tyto schopnosti ale musíme zaplatit. Nejen penězi, ale také prostorem a hmotností. Nejčastější řešení je uchycení na opasek kalhot. Můžeme je použít nejen pro digitální fotoaparáty, ale i pro ostatní elektronická zařízení s konektorem pro externí napájení. Cena Li-Ion battery packu Acon s výstupním napětím 3 - 9V, kapacitou 4 000 mAh je cca 3 000,- Kč včetně DPH.

Nabíječky

U tužkových baterií a u nabíječek , je velmi důležitým faktorem doba nabití. Také bysme si měli zkontrolovat jaké síťové napětí podporují, protože v USA a některých jiných částech světa mají napětí pouze 110V. Doporučujeme tedy zakoupit takovou nabíječku, která má přepěťovou ochranu. A výhodou je také možnost dovybíjení baterií.

Nabíječky všech druhů baterií jsou omezeny nutností připojení do sítě. Toto lze obejít adaptérem (napěťovým konvertorem) do automobilového zapalovače. Ze vstupního napětí 12V umí vytvořit výstupní napětí 220V s výkonem až 140W. Jako výstup je zde klasická kulatá zásuvka, do které lze připojit nabíječky baterií, notebooku apod. Omezováni pak jsme pouze kapacitou automobilové baterie a stavem benzínu v nádrži. Adaptér lze pořídit za cca 2 200,- Kč včetně DPH. Existují samozřejmě i levnější.

Do divočiny

Pokud se dostaneme s fotoaparátem do míst, kde nejsou ani automobily, tak se můžeme vybavit solární nabíječkou a doufat v dobré počasí. Můžeme si relativně jednoduše vyrobit vlastní nabíječku, nebo si zakoupit hotový produkt. Společnost Solartech nabízí model BACHA 4-S, který nabije 4 AA baterie s kapacitou 600 mAh za 15 hodin s rozměry 82x60x18mm a cenou pouhých 370,- Kč. Podobný panel pak nabízí i FotoŠkoda (ICP BatterySaver AA). Pokud se nám zdá nabíjecí doba příliš dlouhá, můžeme zakoupit model s větší plochou solárního panelu (ICP BatterySaver Pro5W) ovšem je potřeba počítat s nárůstem ceny. Můžeme pak dosáhnout i nabíjecí doby několik hodin pro 4 tužkové baterie s kapacitou přes 1 000 mAh.

Závěr

Pokud se tedy vydáme do míst, kde máme jistotu připojení k zásuvce každý večer, plně nám postačí dvě a více sad akumulátorů. V případě, že se vydáme na delší výlety, je dobré mít s sebou také battery pack. Autoadaptéry mají výhodu, že z nich můžeme napájet nejen digitální fotoaparáty, ale také notebooky, mobilní telefony apod. Nejextravagantnějším řešením pro výlety mimo civilizaci jsou solární nabíječky, které jsou překvapivě levné a dostupné.

Napájení je dobré nepodcenit, pokud nám totiž dojde místo na kartě, je zde stále možnost nějaký snímek smazat, nebo zmenšit rozlišení a zachytit unikátní moment. Pokud nám ale dojde energie, těžko se pak hledají slušná slova pro sebekritiku.

Facebook