Fotografické příslušenství na cesty I.

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i hlavní fotografická sezóna. Kdo by se dnes vydal na dovolenou či výlet do exotických zemí bez fotoaparátu? V našem článku se dozvíte, co všechno se vám může na cestách hodit.

Jaké je základní vybavení?

Ať cestujeme s kompaktem či digitální zrcadlovkou, základní příslušenství je stejné. Vždy se musíme postarat o dostatečnou kapacitu paměti a energie. V prvním případě můžeme vsadit buď přímo na paměťové karty nebo využít kombinace tradiční paměti s datovou peněženkou, přenosnou CD/DVD vypalovačkou či notebookem. V druhém případě jde pochopitelně o akumulátory, nabíječky či případně energo-packy.
Memory card holder
© Photographer: Ru3apr | Agency: Dreamstime.com

Typy paměťové karty

Typ paměťové karty použijeme podle zvoleného fotoaparátu. Jen málo který fotoaparát je vybaven dvojicí paměťových slotu tak, abychom museli přemýšlet o tom, zda například CF či SD karta je lepší řešení. Navíc dnes jsou v podstatě minimální praktické rozdíly mezi jednotlivými formáty. Snad jen u fotoaparátů podporujících karty Compact Flash se můžeme rozhodovat mezi nákupem CF I a CF II karty. U paměťi typu flash, je zcela jedno, zda bude formátu CF I či II. Rychlostí, praktičností či odolností jsou na tom oba typy stejně, liší se pouze svým rozměrem. Pouze Microdrive (nejčastěji Hitachi či IBM)je odlišný, obsahuje miniaturní hard disk. Hrozí u něho o trochu větší poškození na cestách otřesy či nárazem, přesto řada uživatelů hlásí zcela bezproblémové cestováni i s tímto typem paměti.

Kapacita

V dnešní době není paměti nikdy dost a jen málokterý digitální fotograf fotografuje tak promyšleně a střídmě, aby nezaplnil své paměťové karty. Jako minimum na dovolenou považujeme u amatérů 512 MB až 1 GB. Dobré je vzít si s sebou paměťovou peněženku či notebook s velkou kapacitou, abyste nebyli limitováni prostorem.
Výhodnější je, vždy cestovat minimálně s dvojicí karet nikoli s jednou jedinou velkokapacitní kartou. Předejdete tak neřešitelným situacím se ztrátou, fyzickým poškozením či selháním karty. Bohužel na ztrátu fotografií uložených na jediné kartě stačí to, aby při zápisu došla fotoaparátu energie, aby jste se pokusili kartu vložit do nějakého nekompatibilního zařízení a zapomínat nelze ani selhání uživatele a náhodné smazání části či všech snímků. Bohužel ani krádeži se nedá vždy předejít. Z těchto všech důvodů je praktičtější cestovat s více jak jednou kartou, protože tak výrazně snížíte riziko toho, že se budete z dovolené vracet doslova s prázdnýma rukama. Na druhou stranu ani deset karet nedává 100% záruku bezpečnosti snímků a navíc manipulace s tak velkým počtem karet je velmi nepraktická. Ideální tedy je pořídit si 2-3 karty a pokud kapacitně nedostačují, odkládat z nich snímky do peněženky či notebooku.
Auto photo
© Photographer: Andresr | Agency: Dreamstime.com

Datové peněženky a přenosné vypalovačky

Jsou malé a skladné. Většinou dokáží pracovat na baterie a mají velkou kapacitu v relativně rozumné pořizovací ceně. Jednoduchou datovou peněženku s 20 až 120 GB interním hard diskem lze dnes pořídit od pěti do cca dvanácti tisíc. Kartu vložíme přímo do datové peněženky a přeneseme fotografie na její velkokapacitní hard disk. Kartu smažeme a dál používáme ve fotoaparátu. Výhodou je nižší pořizovací cena při stejné kapacitě a o něco vyšší bezpečí fotografií, protože můžeme například datovou peněženku nechat v hotelu a snímky přendavat pouze 1x denně.

Cestování s notebookem

Pokud máte k dispozici notebook, tak samozřejmě můžete podlehnout lákadlu neomezeného komfortu. Výhodou je, že snímky můžete nejen odkládat, ale i je okamžitě na cestě plnohodnotně třídit, prezentovat či případně i upravovat. Na druhou stranu notebook je přeci jen již poměrně neskladný a nákladný společník na cestách a ne každý jej sebou poveze.

I čtečka se může hodit
Může to znít paradoxně, ale i čtečka paměťových karet či USB kabel se mohou hodit. V dnešní době narazíte na internet v hotelu či internetovou kavárnu zřejmě na všech kontinentech, ale se čtečkou miniSD karet to bývá trochu horší. Čtečka je praktičtější, protože nevyžaduje většinou žádné ovladače ani instalaci. Navíc když budete přenášet fotografie přes USB kabel přímo z fotoaparátu, budete si vybíjet akumulátory. Ideální je proto mít s sebou čtečku pro vámi používaný typ paměťových karet s konektorem USB .

Tip na závěr

Pokud cestujete na rodinnou dovolenou a snažíte se minimalizovat množství příslušenství, které s sebou vezete, je ideální dvojice 1 GB karet a video kabel. Ano, není to překlep, řeč není o USB, ale o video kabelu. Rodinná dovolená totiž znamená pro většinu z nás ubytování v hotelu, kde je televizor na pokoji či minimálně v nějakých společenských prostorách takřka povinnou samozřejmostí. A pokud budete mít s sebou video kabel, můžete večery zpestřit prezentací již pořízených snímků či pro pohodlné protřídění nepovedených fotografií a zvětšení dostupné kapacity. Jeden video kabel se vejde do každého zavazadla a je v drtivé většině bezplatně dodávaným příslušenstvím.
Facebook