Foťáky a příslušenství

Stativy: druhy a použití

První článek k fotografickému příslušenství věnujeme stativům a to konkrétně základnímu hrubému rozdělení. V článku vám obecně popíšeme co jsou tripody, monopody, či jaké jsou další druhy stativů.

Základní druhy fotoaparátů

V tomto stručném článku sepisujeme základní rozdělení fotoaparátů. Pokud se rozhodujete o novém přístroji a nevíte jaký fotoaparát se pro vás hodí, právě pro vás sepisujeme stručný popis základních přístrojů.

Digitální zrcadlovka ( DSLR )

Pro základní přehled přinášíme čtenářům seznamující článek s digitální zrcadlovkou. DSLR je nejpoužívanější fotoaparát mezi profesionálními i amatérsky zapálenými fotografy, proto věnujeme čas stručnému popisu funkce.

Jak vypadá Canon 10D zevnitř ?

zajímalo by vás jak vypadá Váš Canon uvnitř? Pokud ano, přinášíme jednu videoanimaci, která vám napoví z jakých součástek se váš přístroj přibližně skládá. Tato animace je tvořená konkrétně pro Canon 10D.

Zoom objektivu: základní popis

V tomto článku k příslušenství se budeme věnovat okrajově funkci a rozdělení zoom objetivů.

Třínohé stativy - tripody

V tomto článku si můžete trochu podrobněji počíst o tripodech. nabízíme oproti prvnímu článku podrobnější podled na konstrukci, vybavení, materiál a podobně o tomto druhu stativů.

Schéma zrcadlovky

Pro zájemce přinášíme zjednodušený řez přístrojem digitální zrcadlovky, který vám ulehčí základní pochopení přenosu obrazu ve vaší DSLR.

DPI: základní informace

Jednotka DPI se typicky používá pro rozlišení (anglicky resolution) nějakého zařízení. Bohužel slůvko rozlišení se v češtině používá v mnoha nejrůznějších významových variantách, což do značné míry komplikuje jeho pochopení běžným smrtelníkem. S rozlišením se můžete setkat u digitálních fotoaparátů, skenerů, tiskáren, osvitových jednotek a také třeba u monitorů.

Stabilizátory: rozdělení a popis

Často se v popisu přístroje uvádí, že aparát má zabudovanou stabilizaci obrazu, avšak o jaký druh stabilizace se jedná v popisu mnohdy chybí. Tímto článkem bychom Vám rádi osvětlili rozdíly funkcí stabilizátorů.

Fotografické příslušenství na cesty I.

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i hlavní fotografická sezóna. Kdo by se dnes vydal na dovolenou či výlet do exotických zemí bez fotoaparátu? V našem článku se dozvíte, co všechno se vám může na cestách hodit.

Fotografické příslušenství na cesty II.

Tento díl se pokusí rozebrat problematiku neméně důležitou, a tou je udržení fotoaparátu v aktivním stavu. Na klasické dovolené, kdy každou noc trávíme v hotelu je situace prakticky stejná jako doma. Každou noc můžeme fotoaparát pohodlně nabíjet, ale co dělat když taková možnost není…

Expozice: Clonové číslo

V předchozím článku věnovaném exponování jsme se věnovali nastavení délky času. Nyní se budeme věnovat cloně, konkrétněji si vysvětlíme co je to clonové číslo.

Jaký použít objektiv?

Společnost Olympus vytvořila zajímavou flashovou prezentaci, díky které má uživatel možnost názorně vidět jak vypadá stejná fotografovaná scéna v záběrech objektivů s různou ohniskovou vzdáleností v celkovém rozsahu 14 – 600 mm (ekv. kinofilmu).

Čištění snímače fotoaparátu

Na youtube jsme pro Vás našli krátký video návod na vyčištění snímacího senzoru na vaší dslr, aby na vašich fotografiích nebyl viditelný usazený prach.

První digitální fotoaparát

Máte představu, jak vypadal vůbec první "digitál" na světě? Kolik vážil a jaké měl rozlišení? Myslíme si, že malý ohled do historie neuškodí a navíc pokud někdy nadáváte na svůj foťák, že je starý, má malé rozlišení, tak Vám to možné vlije trochu optimismu do žil.

Stránky

Facebook
Subscribe to RSS - Foťáky a příslušenství