Formáty pro digitální fotografie

Pro ty, jenž se neorientují v obrázkových formátech, přinášíme stručný popis nejpoužívanějších formátů pro ukládání obrázků digitálním fotoaparátem jako je jpg, tiff a raw.

JPG/JPEG - Joint Photographic expert Group

Nejrozšířenější formát využívaný v digitální fotografii. Tento formát však využívá ztrátovou kompresi dat. Výhodou tohoto formátu je možnost nastavení velikosti komprese, je proto i využívaný pro použití na webových stránkách. Některé amatérské přístroje nabízí pouze tento typ souboru pro ukládání fotografii. Fotoaparáty u tohoto formátu nabízejí již přímo ve svém nastavení několik úrovní komprese tohoto souboru. Pro zachováni maximální kvality je ideální nechat nastavení nejnižšího stupně komprimace. Vyšší kompresní poměr je pak využitelný především pro snímky k použití na webových stránkách pro jejich rychlejší načítání.

TIFF - Tag Image File Format

Tento formát je mnohem méně využívaný než formát JPEG. Snímky ukládané v tomto formátu jsou datově několikanásobně větší než při použití komprimovaného JPEG avšak při editaci nedochází u TIFFu ke ztrátě kvality. Velikost TIFF souboru je možné bezztrátově zmenšit LZW kompresní metodou.

RAW - z anglického syrový, neupravený

Tento soubor není přímo fotografickým souborem, obsahuje však data potřebná k jeho vytvoření. Výhodou RAW formátu je množství úprav v grafickém editoru které lze provést bezztrátově, proto je velmi oblíben profesionálními fotografy. Formát RAW je přirovnatelný k fotografickému negativu, neboť lze podobně jako u negativu ovlivnit výslednou fotografii. Výrobci fotoaparátů vytváří specifické raw soubory a nazývají je pak svými vlastními označeními. U Canonu je to například .CRW nebo CR2, u Olympusu .ORF Nikon pak tyto soubory nazývá NEFF. Software k editaci těchto formátů je pak dodáván standartně výrobci fotoaparátů v základním softwarovém balíčku. Oproti uložení v JPG je tu však opět několikanásobný nárůst záboru místa na paměťové kartě.

Tags: 
Facebook