Základní druhy fotoaparátů

V tomto stručném článku sepisujeme základní rozdělení fotoaparátů. Pokud se rozhodujete o novém přístroji a nevíte jaký fotoaparát se pro vás hodí, právě pro vás sepisujeme stručný popis základních přístrojů.

Jaký fotoaparát hledáme?

Správná volba typu fotoaparátu není jen záležitostí cenovou, ale také užitnou. Musíme myslet na to, jak budeme fotoaparát používat a zda-li zvládneme jeho základní a pokročilá nastavení nebo naopak, zda-li nemá námi vybraný fotoaparát příliš málo funkcí pro kreativní a schopné uživatele. Zrcadlovka za čtvrt milionu není zcela ideální dárek pro úplného začátečníka. První otázkou je, pro koho fotoaparát kupujeme, jaké má fotografické znalosti a ochotu se učit nové věci. Jednoduchým automatickým fotoaparátem potěšíme babičku, která se příliš nevzrušuje nastavováním nějaké citlivosti, ale zřejmě na druhou stranu nebude stačit fanouškovi nových technologií.

Compact camera
© Photographer: Fotoplanner | Agency: Dreamstime.com

Kompaktními fotoaparáty - "kompakty"

Kompaktními fotoaparáty máme na mysli především ty přístroje, které jsou malé, lehké a jednoduché, zkrátka kompaktní a po ruce. Velkou výhodou je jednoduché fotografování. Díky malému snímači mají velkou hloubku ostrosti, a tak je menší pravděpodobnost, že uživatel špatně zaostří. Kompakty mají poměrně agresivní upravování snímků před jejich uložením, které zajistí sytější barvy, větší kontrast, doostřování apod. Dříve měly takřka všechny kompakty optický průhledový hledáček (přes který nevidíme zcela to samé jako snímač přes objektiv, hledáček je mimo osu objektivu), nyní však výrobci často od hledáčku upouštějí. Uspořené místo tak věnují větším displejům, které často zabírají většinu zadní strany. Pokud přístroj má optický průhledový hledáček, pak od něj můžeme očekávat schopnost reálného zobrazení zoomu. Dalšími poznávacími znaky kompaktů je kratší rozsah zoomu, který se ovládá přes tlačítka, a jednoduché ovládání..

Co se týče ovládání, můžeme kompakty rozdělit na dvě základní skupiny, na zcela automatické (amatérské) a manuální (pro pokročilejší). Automatické nám zpravidla umožňují nastavit pouze citlivost a vyvážení bílé barvy (ani to není podmínkou). Manuální dávají větší svobodu a dovolují nastavení i času závěrky a clony. To vede k větší kontrole nad expozicí snímku a v závislosti na dovednostech uživatele může vést i ke kreativnějším fotografiím (pomocí dlouhých expozic apod.). Ani takové kompakty není problém pořídit do rodiny, samozřejmě nabízejí i automatické režimy. Jen je potřeba hlídat, aby nezůstal zapnutý v manuálním režimu.

Camera
© Photographer: Zabudailo | Agency: Dreamstime.com

EVF - Electronic ViewFinder

O něco pokročilejší funkce nabízejí přístroje, jejichž označení stále způsobuje velký zmatek v orientaci amatérů v digitální fotografii. EVF (Electronic ViewFinder) kompakty, EVF zrcadlovky, elektronické zrcadlovky atd. To vše označuje přístroje, které promítají obraz ze snímače, na který stále dopadá světlo přes objektiv, na displej v hledáčku (nebo na displej na zadní straně). Důležitý je zde však právě ten hledáčkový displej, který určil název těchto přístrojů. Ten nám umožňuje vidět přesně to samé jako snímač. Při fotografování na krátké vzdálenosti tedy nedochází k velkým rozdílům jako u průhledového optického hledáčku. Největší mýlkou a zmatečným označením je právě slovo zrcadlovka, protože EVF přístroje žádné zrcadlo před snímačem nemají.

Od začátku byly vyvíjeny jako alternativa pravých jednookých zrcadlovek, ve kterých jsme taktéž viděli svět skrze objektiv. Jistým omezením je však stále displej, který má konečný počet zobrazovacích bodů, určitou obnovovací frekvenci atd. V současné době tedy v rychlosti odezvy stále nemůže nahradit pohled do SLR (single lens reflex) hledáčku jednooké zrcadlovky. Ve většině případů je však lze bez problémů použít, ty mohou nastat v náročných podmínkách, jaké přináší například reportážní fotografie atd. Pokud chceme fotografovat rychlejší pohyby nebo v horším osvětlení.

U EVF přístrojů se setkáme s bohatšími možnostmi nastavení oproti kompaktům, na tělo přístroje je vyvedeno více ovládacích prvků a u některých přístrojů jsme se konečně dočkali i manuálního ovládání zoomu. To znamená, že objektiv ovládáme manuálně, nikoliv pomocí tlačítek. Ovládání je však stále jednoduché a poměrně snadno pořídíme povedený snímek. EVF kompakty zpravidla nabízejí větší rozsahy zoomu (ultrazoomy), optickou stabilizaci apod. Koncept all-in-one nevyžaduje nákup většího množství příslušenství (objektivy apod.) a jsou ihned připraveny k použití.

DSLR camera
© Photographer: Alxpin | Agency: Dreamstime.com

DSLR - digitální zrcadlovky

Digitální (DSLR - digital single lens reflex) zrcadlovky jsou konstrukčně nejblíže klasickým kinofilmovým jednookým zrcadlovkám. Místo filmu je zde však snímač. Na scénu se tedy díváme pomocí optického hledáčku, odrazem přes zrcátko skrze objektiv. DSLR také umožňují výměnu objektivů, na rozdíl od EVF přístrojů, které je mají napevno zabudované. Můžeme se u nich setkat také s ještě větším počtem ovladačů na těle, díky kterým je ovládání výrazně rychlejší.

Výhodou je možnost použití větší plochy snímače než u EVF, díky čemuž je možné dosáhnout menšího digitálního šumu, většího dynamického rozsahu, větší svobody při řízení hloubky ostrosti apod. Nevýhodami jsou na druhou stranu větší hmotnost, rozměry a riziko zašpinění snímače při výměně objektivů.

K zrcadlovkám je vhodné dokoupit více příslušenství (filtry, stativ, externí blesk, vertikální grip atd.) a její ovládání je složitější, a tak je o něco těžší pořídit povedený snímek. Zpracování snímku není tak agresivní a předpokládají se i určité znalosti o zpracování snímků na počítači.
Nejlevnější DSLR již lze pořídit za stejné peníze jako nejlepší EVF kompakty.

Shrnutí

Při rozhodování o koupi digitálního fotoaparátu musíme brát v úvahu budoucího uživatele, respektive jeho znalosti, ochotu se učit a také nároky na vzhled fotoaparátu, velikost apod. Základní rozdělení jsme si nastínili v dnešním článku a podrobný popis jednotlivých kategorií budeme probírat v článcích, které budou vycházet s odstupem jen několika dnů.

Facebook