Potřebuje grafik tablet ?

Kreslíte či upravujete obrázky na počítači? A ještě stále používáte myš? Nová doba nabízí již dávno lepší řešení. Pro všeobecné úpravy a grafické práce doporučujeme vyzkoušet si práci s tabletem.

Tablet je v principu dotyková deska, pomocí níž lze komunikovat s počítačem, podobně jako například umožňuje myš, s tím rozdílem, že k tomu používáme působení pera na dotykovou desku.

Jako každá technická věcička, tak i tablety nabízejí širokou škálu jednotlivých produktů, lišících se jak ovládáním, funkcemi, velikostí, tak pochopitelně i cenou. Než tedy vyrazíme do krámu pro jednu „placku“ je dobré vědět něco málo o možnostech, které trh nabízí.

Tablet
© Photographer: 3desc | Agency: Dreamstime.com

Možná budete zpočátku trochu bojovat s nedůvěrou, ale až si zvyknete, nedokážete si úpravy bez tabletu ani představit. Obecně platí, že na různé retuše, maskování, kreslení, rozmazávání a podobně, je lepší tablet než práce s klasickou myší. Obzvláště doporučujeme pro grafické práce používání pera s kreslícím hrotem. Naopak na extra citlivé činnosti, kde záleží na jednotlivých pixelech nejspíše sáhnete k myši. Lepší tablety jdou rychle nastavit buď na kreslení (vyšší citlivost, speciální nastavení pro každý nástroj zvlášť) nebo na ovládání aplikací (nižší citlivost, stačí jeden nástroj).

Pro běžné použití občasného malého psaní, kreslení a retuše postačí obyčejný tablet. Tablety zpravidla používají bezdrátové ergonomické pero bez baterek, citlivé na tlak s gumou na opačném konci. V příslušenství bývá i 3D tlačítková myš, taktéž „bez ocásku“. Závisí také na rozměrech aktivní plochy tabletů, kterou využíváte k tvorbě. Součástí bývá i průhledná fólie, jenž slouží pro snadné obkreslování. Nakolik je toto pro kreslení praktické však záleží na typu obrázku přístupu uživatele.

Brush on tablet
© Photographer: Xxabi | Agency: Dreamstime.com

Pro větší komfort ať už v přítlaku, programovatelnosti nebo ergonomickém designu, sáhněte raději po lepších tabletech. Nabízí velmi slušný komfort, velikosti A6, A5, A4 ,A4 i A3. Také nástrojů je k dispozici víc, (více druhů per, lepší myš,..) s příjemnějším tvarování. Práci jistě usnadní vrchní programovatelná lišta na aktivní ploše tabletu.

Facebook